بهبود دهنده

نان جز یکی از اصلی ترین مواردی است که در سبد غذایی مردم دیده می شود. متاسفانه کیفیت نان به بهترین شکل ممکن نیست با اینکه جز مواد ضرروی در زندگی هر انسانی می باشد.در صنعت نان، واژه ی بهبود دهنده وجود دارد که سبب می شود کیفیت نان بالا رود و ماندگاری نان بیشتر خواهد شد. در گذشته از روغن به عنوان بهبود دهنده استفاده می کردند ولی بعدها مواد شیمیایی جایگزینی برای آن گشت. امروزه از آنزیم ها استفاده می کنند که مواد شیمیایی ندارند.بهبود دهنده نان هم به گسترش خمیر و هم به ور آمدن خمیر کمک می¬کند و از خوابیدن خمیر در مرحله تخمیر نهایی و پخت نیز جلوگیری می نماید.
بهبود دهنده ها به عنوان ترکیباتی هستند که موجب می گردند در تمامی موارد تولید نان، خمیر انعطاف پذیری و قدرت بیشتری داشته باشد.بهبود دهنده ها به نانواها کمک می کنند که محصول بهتری هم از نظر ظاهری، حجم و تازگی بیشتر در طول زمان مصرف داشتهباشند. عموما بهبود دهنده ها برای خمیرهای می باشند که خمیرمایه داشته اند و زمان ورآمدنشان طولانی است.

ویژگی های بهبوددهنده چند منظوره پودرینه شمال

 میزان نرمی محصول و زمان ماندگاری آن: استفاده از بهبوددهنده چندمنظوره پودرینه باعث ایجاد ساختار سلولی یکنواخت در محصول می شود. این تغییرات سبب نرمی مغز نان و ایجاد خاصیت ارتجاعی در آن می شود. پس از وارد آمدن فشار، محصول آماده شده مجددا به شکل اولیه خود برمی گردد. همین پدیده است که تاثیر عمیقی در زمینه تشخیص تازگی نان بر مصرف کننده می گذارد.
 رنگ پوسته محصول: استفاده از بهبوددهنده پودرینه منجر به رنگ پوسته خوشرنگ در محصول نهایی خواهد شد.
 رنگ مغز و طعم نان: استفاده از بهبوددهنده پودرینه منجر به تردی، عطر، طعم و رنگ در محصول شده است.
 استفاده از میکسر تمام استیل خط تولید: کاهش بار میکروبی با استفاده از مخازن تمام استیل جهت میکس مواد اولیه و فرمولاسیون بهبوددهنده.
چند منظوره بودن بهبوددهنده پودرینه: بهبوددهنده پودرینه با فرمولاسیون کاملا تحقیقاتی و دانش بنیان برای نان¬های باگت، بربری، کروسان، تست، دانمارکی، پیراشکی، دونات، پیتزا و … کاربرد دارد. دز مصرف بهبود دهنده پودرینه 1- 0/5 درصد از وزن آرد است که با توجه به فرمولاسیون نان و شیرینی های مختلف این مقدار متغیر است