بیکینگ پودر

بیکینگ پودر

در بسته های :

100 گرمی

1 کیلو گرمی

15 کیلو گرمی

تماس با بخش فروش جهت سفارش

پودر قنادی یا بیکینگ پودر (به انگلیسی: Baking powder) نوعی عامل ورآورنده است که از مخلوط کردن یک باز (کربنات یا بیکربنات) با یک اسید ضعیف تهیه می‌شود و برای ورآمدن خمیر و حجم دادن و اسفنجی شدن انواع نان و کیک استفاده می شود.

از آنجا که بکینگ پودر یک نوع باز است، به محض مخلوط شدن با مایعاتی که خاصیت اسیدی دارند، موجب آزاد شدن گاز دی اکسید کربن می شود که باعث ورآمدن خمیر و ایجاد حجم در نان یا کیک می شود.

پودر پخت یک ماده ترکیبی شیمیایی است که برای پخت استفاده می شود. ارزان است و ماندگاری بالایی دارد. پودر پخت شامل سه ماده است: یک اسید، یک پایه و یک ماده بافر. این ترکیب با ترکیب این سه ماده به نسبت های منحصر به فرد و سپس بسته بندی آنها ساخته شده است.

انواع مختلف بکینگ پودر

پودرهای تک کاره و دو کاره وجود دارند. بیشتر پودرهای پخت تجاری دو حالته هستند ، زیرا به محض جمع شدن مواد مرطوب و مواد خشک، مقداری از گاز خود را آزاد می کنند و سپس گرمای اجاق گاز یا کباب باعث آزاد شدن بیشتر می شود. به همین دلیل است که باید بگذارید خمیر کیک پنکیک شما 20 دقیقه استراحت کند تا تکه ها حل شود.

اگر پودر بیکینگ خانگی درست می کنید، فقط یک ترشح گاز در هنگام مخلوط کردن مواد وجود دارد، نه هنگام پخت و پز. این بدان معناست که شما مجبور نیستید اجاق گاز را بنشینید. در عوض، پس از مخلوط کردن آن، باید آنرا فوراً داخل اجاق گاز قرار دهید. بنابراین، پودر بیکینگ خانگی بهتر است برای نان سریع و کلوچه و مانند آن، به جای کلوچه یا وافل. این کار هنوز هم برای پنکیک و وافل کار می کند، اما شما اجازه می دهید تا اجازه دهید خمیر در هنگام پخت و پز بنشیند.

خرید بیکینگ پودر

بیکینگ پودر

جایگزین‌های بکینگ پودر

خرید بیکینگ پودر

طرز تهیه جایگزین اول بکینگ پودر

۱/۴ قاشق چایخوری جوش شیرین در ترکیب با ۱/۲ قاشق چایخوری کرم تارتار، ماده‌ای معادل با ۱ قاشق چایخوری پودر تولید می‌کند. اگر قصد ندارید بلافاصله پس از ترکیب، از این ماده استفاده کنید، بهتر است ۱/۴ قاشق چایخوری نشاسته ذرت نیز به ترکیب اضافه کنید. این نشاسته رطوبت هوا را جذب می‌کند و مانع از وقوع واکنش شیمیایی بین جوش شیرین و کرم تارتار می‌گردد.

طرز تهیه جایگزین دوم بکینگ پودر

۱/۲ قاشق چایخوری جوش شیرین و ۱/۲ قاشق چایخوری باترمیلک، شیر ترش و یا ماست معمولی را با هم ترکیب کنید. این ترکیب هم معادل یک قاشق چایخوری پودر است.

طرز تهیه جایگزین سوم بکینگ پودر

ترکیب ۱/۴ قاشق چایخوری جوش شیرین با ۱/۳ قاشق چایخوری شیره قند

چگونگی تست بکینگ پودر
به این دلیل که بکینگ پودر برای واکنش فقط به رطوبت احتیاج دارد، قرار گرفتن در معرض هوا، رفته رفته منجر به کاهش قدرت آن می‌شود. برای تست بکینگ پودر، کمی از آن را در یک ظرف بریزید و کمی آب اضافه کنید. باید طی ۱۰ الی ۱۵ ثانیه، حباب‌های قدرتمندی ظاهر شود. اگر پودر با آب واکنش نداد، تاریخ انقضای آن گذشته است.

بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که بکینگ پودر تاریخ انقضا گذشته شما هنوز سالم است یا خیر، و یا اینکه از گذشتن تاریخ انقضای آن اطمینان ندارید، تست گفته شده را انجام دهید تا مشخص شود بکینگ پودر هنوز سالم است یا خیر. به طور کلی تا زمانی که بسته‌بندی بکینگ پودر باز نشود، این ماده دارای تاریخ انقضای بسیار طولانی مدتی است. اما در صورتی که بسته بندی آن باز شود، مدت زمان تخمینی انقضا، ۶ تا ۱۸ ماه خواهد بود. به هر صورت اگر در تازه بودن بکینگ پودر تردید دارید، با انجام تست مذکور وضعیت را تحقیق کنید و توجه چندانی به زمان انقضا نداشته باشید.