برنج قرمز

برنج قرمز یکی از انواع اصلی برنج درکشورهای شرق آسیا از جمله کشور تایلند و ژاپن به شمار می رود. برنج قرمز یا همان برنج سرخ به دلیل رنگ قرمز مایل به قهوه ای روشن به این نام خوانده می شود. برای شالیکوبی این برنج روش خاصی استفاده می شود و همین مساله باعث می شود مقداری از سبوس قرمز رنگ بر دانه برنج باقی بماند و این محصول به شکل قرمز رنگ مشاهده شود. این برنج انواع مختلفی دارد و تقریبا هر گونه آن مختص کشوری خاص است. برای مثال برنج سرخ یا قرمز تایلندی با برنج قرمز مخمر چینی تفاوت هایی دارد، و برنج قرمز ایرانی نیز با هر دو این گونه ها متفاوت است.
این برنج به عنوان یک محصول مقوی دارای خواص زیادی است و در درمان بیماری های مختلف موثر است. یکی از شاخصه های برنج قرمز کاهش وزن و لاغری است. در واقع فیبرهای موجود در برنج قرمز باعث کاهش اشتها و لاغری در افراد می شوند. این فیبرها همچنین نقش مهمی در پاکسازی روده ها دارند.
این برنج برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم نیز بسیار مفید است. نقش بسزایی در کاهش فشار و کلسترول خون دارد. برای مثال آنتوسیانین موجود در این برنج نقش باعث کاهش کلسترول و فشار خون می شود.
برنج قرمز یکی از مواد غذایی است که سرشار از کلسیم و منیزیم است که نقش مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان دارند.
برنج قرمز یا همان برنج سرخ به دلیل اینکه لایه سبوسی قرمز رنگی دارد، نسبت به برنج سفید دیر پخت تر است. به همین دلیل باید قبل از مصرف آن را یک الی سه ساعت خیس کرده و بعد از آن فرآیند پخت را آغاز کرد. فرآیند پخت این برنج به مانند برنج سفید است و با توجه به تجربه ای که از پخت برنج سفید دارید می توانید به تهیه اقدام کنید. معمولا زمان پخت برنج به میزانی که قرار است پخته شود و همچنین میزان شعله اجاق بستگی دارد، اما به طور معمول زمان 45 دقیقه الی یک ساعت برای پخت این برنج نیاز است.